فهمیدن ، متوجه شدن سانسور کمیسیون خبر گزارش

فهمیدن ، متوجه شدن: سانسور کمیسیون خبر گزارش

گت بلاگز اخبار بین الملل دیدار ترامپ و کیم جونگ‌اون دستاوردی جهت آمریکا نخواهد داشت / سی ان ان

موضع آمریکا در گفت‌وگوهای پیش رو با کره‌شمالی، پیونگ یانگ را در موقعیتی قرار خواهد داد که چندان نتیجه‌ای جهت سیاست‌های استراتژیک منطقه نخواهد داشت.

دیدار ترامپ و کیم جونگ‌اون دستاوردی جهت آمریکا نخواهد داشت / سی ان ان

سی ان ان: دیدار ترامپ و کیم جونگ اون دستاوردی جهت آمریکا نخواهد داشت

عبارات مهم : آمریکا

موضع آمریکا در گفت وگوهای پیش رو با کره شمالی، پیونگ یانگ را در موقعیتی قرار خواهد داد که چندان نتیجه ای جهت سیاست های استراتژیک منطقه نخواهد داشت.

به گزارش ایلنا به نقل از سی ان ان، چنانچه نشانه از ملاقات «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و «دونالد ترامپ»، مدیر جمهوری ایالات متحده، از میان بردن ترساندن تسلیحات هسته ای پیونگ یانگ هست، این دیدار از پیش محکوم به شکست است.

دیدار ترامپ و کیم جونگ‌اون دستاوردی جهت آمریکا نخواهد داشت / سی ان ان

در اصل مذاکره با کره شمالی هیچ اشکالی ندارد، ولی به نظر می رسد که دولت ترامپ مسیری را جهت مذاکره گزینش کرده که برحسب آن سود بالقوه کره شمالی به حداکثر می رسد و سود ایالات متحده و هم پیمانانش به حداقل.

ایالات متحده از قبل در شیوه مقابله اش با کره شمالی در موضع ضعف قرار داشت، چراکه دولت ترامپ هیچ استراتژی منسجمی در قبال پیونگ یانگ ندارد، حال آن که رهبران کره شمالی رویکردی بسیار هوشمندانه در قبال واشنگتن اتخاذ کرده اند. از نخستین روز گفت وگوی برنامه ریزی شده است ترامپ و کیم، ایالات متحده مشروعیتی را به پیونگ یانگ می دهد که مقام های این کشور مدت ها در پی آن بودند. کم کردن تنش ها و توافق بر سر آخر دادن به اوضاع جنگی در شبه جزیره کره از دیگر امتیازهایی است که آمریکا در این گفت وگوها به کره شمالی خواهد داد و در عوض هم چندان چیزی به دست نمی آورد.

موضع آمریکا در گفت‌وگوهای پیش رو با کره‌شمالی، پیونگ یانگ را در موقعیتی قرار خواهد داد که چندان نتیجه‌ای جهت سیاست‌های استراتژیک منطقه نخواهد داشت.

از نظر کره شمالی، مشروعیت برآمده از دیدار با مدیر جمهوری آمریکا و مذاکرات در حال انجام، یک پیروزی بزرگ هست. کره شمالی، حالا که به بازدارندگی هسته ای قابل اعتمادی دست یافته، انگیزه کامل جهت کاستن از تنش ها در منطقه دارد، البته مادام که نظام کیم جونگ اون کنترل کامل در داخل کشور داشته باشد و از اهرم فشاری بهره گیرد که سلاح هسته ای در سطح دنیا به بار می آورد. به همین خاطر است که مجموعه اقدام های اعتمادسازی که کره شمالی اعلام کرده و به احتمال زیاد راجع به ارزش مذاکره خواهد کرد، جهت این کشور اهمیتی استراتژیک دارد؛ اقدام هایی چون خط تلفن مستقیم بین رهبران ارشد کره شمالی و جنوبی، توقف آزمایش های هسته ای و موشک های دوربرد و چه بسا بازرسی آغازین آژانس بین المللی انرژی اتمی از این کشور.

اما از آنجایی که رهبران کره شمالی سلاح هسته ای را نوعی استراتژی بقای نظام خود می دانند، دست آخر آن را رها نخواهند کرد، مگر آن که هزینه حفظ این تسلیحات از هزینه از دست دادن ارزش زیاد باشد. تنها راه رسیدن به این نتیجه گیری این است: یا این که مقام های کره شمالی باور کنند که آمریکا جهت سرنگونی حکومت ارزش از نیروی نظامی استفاده می کند یا آن که دریابند که چنانچه دست از سلاح اتمی نکشند. چین بنا دارد به طور کامل تجارت با این کشور را از میان ببرد. ولی هیچ یک از این سناریو ها ممکن نیستند.

آمریکا به کره شمالی حمله نخواهد کرد، چراکه تنها راه حصول اطمینان از سلطه تنش بر کره شمالی این است که آماده جنگی تمام عیار و تحمل صدها هزار، اگر نه میلیون ها، تلفات باشی. جهت ایالات متحده هیچ استراتژی نظامی قابل اطمینانی در مواجهه با کره شمالی وجود ندارد که در آن فقط از بینی اش خون بیاید. همه این را می دانند. این امر پیونگ یانگ را در موقعیتی برتر قرار می دهد.

دیدار ترامپ و کیم جونگ‌اون دستاوردی جهت آمریکا نخواهد داشت / سی ان ان

چین هم فشارها را بر کره شمالی تا مرحله ای اوج نخواهد برد که حکومت این کشور سرنگون شود، چراکه پکن از قبل تصمیم گرفته که ترجیح می دهد یک کره شمالی نیمه دشمن و مجهز به سلاح هسته ای در همسایگی خود داشته باشد تا یک کره متحد که با آمریکا هم پیمان هست. چین به اعمال فشار بر کره شمالی علاقه بسیاری دارد، ولی نه تا اندازه ای که کیم مجبور شود میان در قدرت ماندن و کنار گذاشتن سلاح هسته ای یکی را گزینش کند. تحریم ها بی تردید به کره شمالی ضربه می زنند، ولی پیونگ یانگ به شکلی هوشمندانه بر سر این شرط بندی کرده که چین از این امر اطمینان حاصل می کند که تحریم ها آنچنان بر کره شمالی ضربه نزنند که رژیم این کشور دچار بی ثباتی شود.

با توجه به این واقعیت های استراتژیک، گفت وگوی میان کیم و ترامپ تنها فرصتی جهت تصویر های قشنگ خواهد بود و بی تردید باعث می شود بعضی حس خوبی داشته باشند و اعتماد به نفس ارزش اوج برود. ترامپ همچنان راجع به پیشرفت فرآیند در حساب توئیتری اش مطلب خواهد نوشت و البته چندان هم برخطا نیست. اگر نشانه از این گفت وگو کاستن از تنش در شبه جزیره کره هست، آنها بی تردید در این مهم موفق می شوند، ولی با وضعیتی بغرنج و چشم گیر.

موضع آمریکا در گفت‌وگوهای پیش رو با کره‌شمالی، پیونگ یانگ را در موقعیتی قرار خواهد داد که چندان نتیجه‌ای جهت سیاست‌های استراتژیک منطقه نخواهد داشت.

هنگامی که مشخص شود که کره شمالی کوچکترین انگیزه ای جهت کنار گذاشتن تسلیحات هسته ای اش ندارد، ایالات متحده چاره ای ندارد جز آن که کره شمالی را به عنوان حکومتی مسلح به تسلیحات هسته ای بپذیرد و همان گونه با آن واکنش‌ها کند که با شوروی سابق واکنش‌ها می کرد؛ یا آن که جهت سرنگونی دولت این کشور وارد جنگ شود و ترساندن هسته ای را از میان ببرد، یا این که فشار بیشتری بر کره شمالی بگذارد و این کشور را مجبور کند که دوری تازه از مذاکرات را شروع کند؛ مذاکراتی که در عالی ترین حالت به بن بستی منجر می شود که امروزه گرفتار آن هستیم. در نهایت، ایالات متحده که زیر فشار چین و کره جنوبی قرار دارد، به احتمال زیاد موضع نخست را اتخاذ کرده هست. مجبور کردن کره شمالی به کنار گذاشتن تسلیحاتش هزینه بالایی دارد.

تصور سیاستی کلان و جامع از سوی ایالات متحده جهت مجبور کردن چین به ایفای نقشی تعیین کننده تر در از میان بردن تسلیحات کره شمالی و پیشنهاد جایگزینی جهت سلاح هسته ای ناممکن هست. چنین مسیری به تفکر استراتژیک، حمایت و صف آرایی قدرت نظامی، اقتصادی و دیپلماتیک نیاز دارد؛ امری که در عین حال نیازمند پذیرش کمک از سوی کشورهای خارجی، همکاری نزدیک با متحدان و تقبل دیگر چیزهایی است که دولت ترامپ اثبات کرده به طور کامل قادر به انجام ارزش نیست.

دیدار ترامپ و کیم جونگ‌اون دستاوردی جهت آمریکا نخواهد داشت / سی ان ان

حتی با وجود سطوح فعلی گسستگی استراتژیک آمریکا، فروپاشی نظام کره شمالی، تحت وزن خشونت و تناقض های خود، می تواند همه چیز را عوض کردن دهد و خبر خوبی جهت همگان باشد. ولی امید بستن به این نتیجه را نمی توان استراتژی نامید.

با ورود دست وپا شکسته به گفت وگوهای رودررو با کیم جونگ اون، ترامپ بی تردید از تنش ها در شبه جزیره کره کاسته هست، ولی دولت او تاکنون قدم چندانی جهت مواجهه با ترساندن هسته ای کره شمالی برنداشته هست. زمانی که این امر آشکار شود، لحظه دل خوشی فعلی زیاد به رنجوری خواهد انجامید.

واژه های کلیدی: آمریکا | کره شمالی | کره شمالی | دولت ترامپ | پیونگ یانگ | دونالد ترامپ | ایالات متحده | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz